logo

Aids : Tedavi

Prof. Dr. M. Murat Naki

AIDS’i ortadan kaldıracak bir tedavisi yoktur, ancak HIV’li kişilerin uzun ve sağlıklı yaşamalarına yardımcı olabilecek oldukça etkili tedaviler vardır. Antiretroviral tedavi (ART), HIV tedavisinin temel taşıdır. ART, virüsün çoğalmasını ve bağışıklık sistemine zarar vermesini önleyebilen HIV yaşam döngüsünün farklı aşamalarını hedefleyen ilaçların bir kombinasyonunun alınmasını içerir.

ART, HIV’li kişilerin tespit edilemeyen bir viral yüke kadar düşmesine ve bunun sürdürülmesine yardımcı olabilir; bu, kanlarındaki virüs miktarının standart testlerle tespit edilemeyecek kadar düşük olduğu anlamına gelir. HIV’li bir kişi saptanamayan bir viral yüke sahip olduğunda, virüsü cinsel temas yoluyla başkalarına bulaştıramaz.

ART’ye ek olarak, HIV’li kişiler AIDS ile ilişkili enfeksiyonlar ve kanserler için tedavi ve ayrıca ağrı, yorgunluk ve depresyon gibi semptomlar için destekleyici bakım alabilirler.

HIV’li kişilerin tedavilerini ve genel sağlıklarını yönetmek için sağlık hizmeti sunan kişi ve kuruluşlarla yakın çalışması önemlidir. Uygun bakım ve tedavi ile HIV’li birçok insan uzun ve sağlıklı bir hayat yaşayabilir.

İletişim Formu

MMN Clinic
Yardım ister misiniz?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?