logo

Bakteriyel Vajinozis : Tedavi

Prof. Dr. M. Murat Naki

Bakteriyel vajinozis için standart tedavi, tablet veya krem şeklinde reçete edilebilen antibiyotiklerdir. BV’yi tedavi etmek için kullanılan bazı yaygın antibiyotikler arasında metronidazol, klindamisin ve tinidazol bulunur. Bu antibiyotikler, enfeksiyonun ciddiyetine bağlı olarak genellikle birkaç gün süreyle alınır.

Antibiyotiklerin BV tedavisinde etkili olabileceği gibi, vajinadaki bakterilerin doğal dengesini bozabileceklerini ve bunun da tekrarlayan BV’ye yol açabileceklerini unutmamak gerekir. Bazı araştırmalar, probiyotik kullanmanın vajinadaki doğal bakteri dengesini düzeltmeye yardımcı olabileceğinden, tekrarlayan BV’yi önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Ek olarak, duş ve kokulu ürünler gibi tahriş edici maddelerden kaçınmak da BV’yi önlemeye yardımcı olabilir.

İlaç bitmeden belirtiler düzelse bile, antibiyotiklerin tam reçete edildiği şekilde kullanmak önemlidir. Ayrıca, antibiyotikler prezervatifleri zayıflatabileceğinden ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyon riskini artırabileceğinden, tedavi sırasında cinsel aktiviteden kaçınmak gerekebilir.

İletişim Formu

MMN Clinic
Yardım ister misiniz?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?