logo

Adenomiyozis : Tedavi

Prof. Dr. M. Murat Naki

Adenomiyozis için tedavi seçenekleri, semptomların şiddeti, yaş, gelecekteki doğurganlık isteği ve hastanın genel sağlığı gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

İlaçlar: İbuprofen, mefenamik asit veya naproksen gibi reçetesiz satılan ağrı kesiciler, ağrıyı hafifletmeye ve ağır adet kanamasını azaltmaya yardımcı olabilir. Doğum kontrol hapları, sadece progesteron içeren haplar veya levonorgestrel içeren rahim içi araç (RİA) dahil olmak üzere hormonal tedaviler de endometriyal dokunun büyümesini azaltmaya ve semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Ameliyat: Bazı kadınlar için, etkilenen dokuyu çıkarmak ve semptomları hafifletmek için ameliyat önerilebilir. Rahmin cerrahi olarak çıkarılması olan histerektomi, adenomiyozis için en kesin tedavi seçeneğidir. Uterin arter embolizasyonu adı verilen daha az girişimsel bir yöntem, adenomiyozis dokusunun küçülmesine ve semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilecek rahmi besleyen kan damarlarının tıkanması işlemidir ve uygulanabilir.

Alternatif tedaviler: Bazı kadınlar akupunktur, yoga veya diyet değişiklikleri gibi alternatif tedavilerle adenomiyozis semptomlarından kurtulabilir.

Bireysel durumlara ve semptomlara dayalı olarak adenomiyozis için en iyi tedavi planını belirlemek üzere mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

İletişim Formu

MMN Clinic
Yardım ister misiniz?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?